Slaveri på Tegelbruket
Många människor har ingen annan utväg än att börja arbeta på Tegelbruk för att överleva, och är sedan fast där hela livet utan möjlighet att betala av skulden som de har. De måste låna pengar till alla redskap de behöver för att arbeta, inklusive hästar, vagn, rum osv. Och skulden bara växer. De tjänar ca 1000 kr per månad om både pappan, mamman och deras barn jobbar.
De arbetar 12-13 timmar per dag, och arbetar 6 dagar i veckan. Värmen på dagen blir olidlig och många börjar därför jobba klockan 3 på natten. Det finns inga toaletter, utan allt sånt sker ute i det fria. De har tillgång till en vattenbrunn men vattnet är fullt med arsenik i. I övrigt äger de i princip ingenting. Sängarna har inga madrasser utan de ligger på sängremmarna, och de har inte en egen säng utan måste dela med övriga familjemedlemmar.
Många har hälsoproblem men måste ändå arbeta för att kunna betala av skulden, och medelåldern är bara 55 år. Kvinnor som föder barn arbetar samma dag de föder, och dagen efter är de ute och gör tegelstenar igen. Många av de som jobbar där har varit fast där sen de var barn. Om föräldrarna har skuld på tegelbruket så går skulden över till deras barn om de inte kan betala summan som föräldrarna var skyldiga när de dör.
Som ni förstår lever de i en sån hopplös situation utan någon framtidsutsikt. Här har vi varit med att lösa ut många familjer, och vi stöttar i arbetet med att barnen ska få skolgång 3 timmar per dag, för att lära sig läsa och skriva.
